Szlaki

Czarna Hańcza

Czarna Hańcza jest największą rzeką Wigierskiego Parku Narodowego , jedną z ważniejszych rzek Suwalszczyzny oraz jedną z najbardziej znanych i reklamowanych szlaków kajakowych w Polsce. Płynie przez Polskę na terenie Pojezierza Wschodniosuwalskiego , Pojezierza Sejneńskiego i Równiny Augustowskiej , a poniżej Suwałk skręca na wschód docierając do Białorusi .Długość rzeki wynosi prawie 142 km. , z czego 108 przebiega na terenie Polski . Dokładny opis szlaku Czarna Hańcza znajdziecie pod linkiem .Tam też trochę obiektów noclegowych .  Spływ Czarną Hańczą daje możliwość obcowania z nieskażoną przyrodą , chronioną w Wigierskim Parku Narodowym i w Suwalskim Parku Krajobrazowym .Trasa ta, która zaliczana jest do niezbyt trudnych, aczkolwiek nieco uciążliwych , dostarczy zadowolenia nie tylko miłośnikom przyrody, ale również miłośnikom pamiątek historycznych. Spływ Czarną Hańczą można rozpocząć w Suwałkach , ale wymaga to uzyskania specjalnego zezwolenia , co graniczy z cudem . Dlatego też, na szlak Hańczy proponuję wyruszyć z miejscowości Stary Folwark , a dokładnie ze stanicy PTTK .Stąd kierujemy się w prawo przez przesmyk pod drewnianym mostkiem i wpływamy na Jezioro Postaw .Po prawej stronie mijamy pole namiotowe Czerwony Folwark ,skąd dalej rzeka silnie meandrując podąża podmokłymi łąkami .Miejscami rzeka tworzy szerokie bagienne rozlewiska będące ostoją ptactwa wodnego , najliczniej występują tutaj kaczki krzyżówki i czaple .Rzeka coraz większymi zakolami zmierza do Maćkowej Rudy , za którą koryto osiąga szerokość 3 – 5 m . Kolejnymi wioskami na szlaku są Buda Ruska , Wysoki Most , w którym na lewym brzegu działa stanica wodna PTTK .Poniżej zaczyna się Puszcza Augustowska . Rzeka płynie przez las , mija pole biwakowe na lewym brzegu, a potem kilka małych osad leśnych : Studziany Las , Gulbin , Tartaczysko , Głęboki Bród i Frącki , za którymi na lewym brzegu wypatrujmy kolejnej stanicy wodnej .Za kolejnymi osadami Okółkiem i Dworczyskiem zaczyna się najbardziej malowniczy odcinek rzeki . Czarna Hańcza wije się przez puszczę , odbijając się od skarpowych brzegów . Kiedy zauważymy kończącą się ścianę lasu oznacza to że zbliżamy się do stanicy PTTK w Jałowym Rogu , a potem do wioski Rygol . W tym miejscu koryto rzeki rozdwaja się i lewą odnogą wpłyniemy na leśne jeziorka, a prawa krótkim odcinkiem doprowadzi nas Kanału Augustowskiego .

Ten odcinek szlaku jest łatwy , nieuciążliwy i fascynujący . Długość kanału wynosi102km , w tym aż 80 km w granicach Polski , a poziom jego wody reguluje 18 śluz . Dopływamy do śluzy Sosnówek . Każda śluza ma dwie odnogi , jedna to kanał przepustowy ,drugi odprowadzający nadmiar wody. Oczywiście wpływamy do pierwszej i czekamy na swoją kolejkę .Płyniemy dalej poprzez teren leśny i docieramy do śluzy Mikaszowka, za którą ciągną się na obu brzegach zabudowania Mikaszówki , gdzie warto zwiedzić stuletnią cerkiew .Dopływamy do Jeziora Mikaszówek , które jest połączone wąskim przesmykiem z Jeziorem Mikaszewo . Na końcu jeziora przy prawym brzegu znajduje się wpływ do kanału i po 500 m docieram do śluzy Perkuć . Kanałem wypływamy na Jezioro Krzywe . Tuż za nim za wysoką dwukomorową śluzą Paniewo leży Jezioro Paniewo . Następna śluza Gorczyca, prowadzi na jezioro Gorczyckie , na którego wysokim południowym brzegu ciągnie się wieś Płaska , której na końcu wsi po lewej stronie znajduje się stanica wodna z polem biwakowym. Poniżej wioski znajduje się długi na 6km Kanał Czarnobrodzki , który przecina puszczę i kończy się przy śluzie Swoboda . Za nią odcinek kanałowy wprowadza nas na rozległe Jezioro Studzieniczne , które jako pierwsze z ciągu trzech jezior poprowadzi nas do samego Augustowa .Płynąc przy lewym brzegu docieramy do stanicy PTTK Swoboda , która oferuje pełne wyżywienie oraz sklep .Stąd płyniemy przez jezioro kierując się w prawo obok trzech wysepek , a na zachodnim brzegu wita nas wieś Studzieniczna z widocznym z wody drewnianym kościołem i kapliczką .

Docieramy do śluzy Przewięź ,za którą zaczyna się Jezioro Białe o wysokich w większości zalesionych brzegach i czystej wodzie . Do Augustowa nie ma już żadnych śluz , mijamy tylko wiele pól namiotowych , a na południowym brzegu kolejno następujące wsie :Wojciech, Lipowiec ,. Po przepłynięciu jeziora docieramy do kanału – rzeki Klonowica . Jest to najkrótsza rzeka w Polsce ponieważ liczy niecałe 800m długości . Klonowica prowadzi nas do Jeziora Necko . Tutaj skręcamy w lewo i kończymy spływ w Augustowie , położonym wśród lasów Puszczy Augustowskiej .

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *