Czy na Brdzie występuje odwój?
Na Brdzie nie musimy obawiać się Odwojów, jednak warto wiedzieć z czym mamy do czynienia i gdzie takowe mogą występować.
Odwój to miejsce na rzece lub innym cieku wodnym, w którym następuje lokalna cyrkulacja nurtu. Jest ono spowodowane spadkiem koryta rzeki za przeszkodami naturalnymi lub sztucznymi jak jazy czy zapory. Te z kolei nie są zazwyczaj spławne, dlatego wykonuje się przenoskę.
Odwoje mogą być niebezpieczne dla osób znajdujących się w wodzie. Ciśnienie zostaje intensywnie napowietrzone podczas spadku, przez co znacznie zmniejsza się jej gęstość. Utrzymanie się na powierzchni w takim miejscu jest z tego powodu bardzo utrudnione. Ponadto występująca cofka od razu za odwojem sprawia, że osoba znajdująca się w jej zasięgu jest wciągana w obszar odwoju. Bardzo często jest niemożliwe jego samodzielne opuszczenie. Odwoje „więzią” różnego typu przedmioty spływające korytem rzeki, które obracane wewnątrz odwoju mogą wywołać duże obrażenia.
Im większy uskok dna, tym większa energia potencjalna wody, a więc i silniejsza cyrkulacja i prądy wsteczne wewnątrz odwoju.
Odwoje często są lekceważone prze osoby nieuświadomione o zagrażającym niebezpieczeństwie. Ratowanie osób znajdujących się w odwoju nie jest takie proste. Często jedyną akcją do przeprowadzenia jest wprowadzenie do wody człowieka-żaby – ratownika na uwięzi kontrolowanego przez osoby znajdujące się na brzegu.