Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Spływy kajakowe dostarczają niesamowitych wrażeń, umożliwiając obcowanie sam na sam z naturą oraz poznawanie historii i bogatej kultury regionu. Kajaki to doskonały relaks dla osób preferujących aktywne formy spędzania wolnego czasu. Mazury spływy kajakowe
 
Header Pic
Header Pic  PfeilKajaki arrow Mazury
Header Pic
Header Pic
Menu główne
Kajaki
Krutynia
Rospuda
Czarna Hańcza
Brda
łyna
Pisa
Najczęstsze Pytania
Wspomnienia
Atrakcje
Kajaki - Galeria Zdjęć
Napisz do nas
Mazury
Partnerzy
Wyprawy kajakowe
__________
Administrator
Twoje menu
Ogłoszenia
Start
Dodaj nowe
Mój profil
Moje ogłoszenia
Regulamin
- - - - - - -
Wszystkie ogłoszenia(14)
- - - - - - -
kajak sprzedam (6)
kanoe sprzedam (1)
łódkę sprzedam (0)
osprzęt sprzedam (1)
kajak kupię (4)
kanoe kupię (0)
łódkę kupię (0)
inne (2)
noimage
nike
( / inne)
2012-08-26
wyszukaj

mazury

Mazury (Mazowsze Północne, Mazowsze Pruskie) - kraina historyczno-etnograficzna w Polsce północno-wschodniej. Geograficznie jest częścią Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego, administracyjnie wchodzi w skład województwa warmińsko-mazurskiego.Dokładniej: wschodnia część gminy Braniewo, gmina Lelkowo, powiat bartoszycki, pow. kętrzyński (bez gminy Reszel), powiat giżycki, olecko-gołdapski, ełcki, piski, mrągowski, szczycieński, nidzicki, gminy Działdowo i Iłowo-Osada z pow. działdowskiego oraz pow. ostródzki bez gmin: Małdyty, Morąg, Miłakowo i Miłomłyn.

Kraina Tysiąca Jezior - Mazury to wyjątkowe tereny z rezerwatami przyrody, różnorodnymi jeziorami, rzekami i kanałami.
Mazury - Kraina Tysiąca Jezior - jachty, żeglarstwo, wakacje, dzika przyroda, obozy żeglarskie, rejsy...

Puszcza Piska na Mazurach, to druga pod względem wielkości puszcza Europy - zajmuje prawie 90 tysięcy ha. Z pewnością o spotkamy tu dziki, sarny,jelenie, czaple, orła. Do rzadkości nie należą wilki, rysie, sowy!

Mazurski Park Krajobrazowy - być może już niedługo ze względu na swą niezwykłą wartość przekształcony zostanie w park narodowy. Znajduje się tutaj kilkanaście rezerwatów przyrody. Do najcenniejszych zalicza się zakręt, krutynia dolna. Występują liczne gatunki rzadkich zwierzą i roślin - w tym takich, które nie występują nigdzie indziej.

Spływy łodziami - Mazury to jedna z największych atrakcji Mazur!  

Kanał Jegliński - najdłuższy kanał na Mazurach (długość 5250m). Dno naturalne - muliste, brzegi umocnione palami i faszyną. śluza komorowa Karwik - ciekawy przykład urządzenia hydrotechnicznego. Długość komory śluzy - 45m, różnica poziomów około 1,5 m, napęd elektryczny. Oddana do eksploatacji w 1849 roku (później modernizowana). śluza pozwala na żeglugę pomiędzy jeziorem Roś i Seksty (i dalej śniardwy) mimo występującej pomiędzy nimi różnicy poziomów. Obok śluzy w rozgałęzieniu kanału znajduje się jaz pozwalający na regulacje przepływu wody i tym samym regulację poziomu wody w jeziorach.


śluza komorowa Karwik - ciekawy przykład urządzenia hydrotechnicznego. Długość komory śluzy - 45m, różnica poziomów około 1,5 m, napęd elektryczny. Oddana do eksploatacji w 1849 roku (później modernizowana). śluza pozwala na żeglugę pomiędzy jeziorem Roś i Seksty (i dalej śniardwy) mimo występującej pomiędzy nimi różnicy poziomów. Obok śluzy w rozgałęzieniu kanału znajduje się jaz pozwalający na regulacje przepływu wody i tym samym regulację poziomu wody w jeziorach.

śluza komorowa Guzianka. Podobna do śluzy Karwik, jednak o wiele bardziej uczęszczana. Różnica poziomów około 2,5 metra.
Mazury - Kraina Tysiąca Jezior - jachty, żeglarstwo, wakacje, dzika przyroda, obozy żeglarskie, rejsy... Jezioro śniardwy - największe polskie jezioro powierzchnia 113 km2. żegluga przez śniardwy to dla większości osób niezapomniane przeżycie. śniardwy nie bez powodu nazywane są "Mazurskim Morzem" - przy silniejszym wietrze nie widać drugiego brzegu.
Czarci Ostrów i Wyspa Pajęcza. Dwie położone sąsiadująco dzikie wyspy na jeziorze śniardwy. Doskonałe miejsca do plażowania i kąpieli. Możliwość obserwowania licznych gatunków ptaków zgromadzonych na niewielkiej przestrzeni: łabędzi, trzciniaków, krzyżówek, łysek, perkozów. Nocleg na jednej z wysp może być niezapomnianą przygodą.


Jezioro łuknajno - rezerwat ze światowej grupy rezerwatów biosfery, włączony do projektu Aqua, pod patronatem UNESCO. Znajduje się tu największa w Europie ostoja łabędzi (do 2.000 osobników), poza tym bardzo liczne stanowiska lęgowe ptaków wodnych i błotnych, a nad brzegami drapieżnych. Spotkać tu można m in. następujące gatunki: mewa śmieszka, kormoran, błotniak stawowy i popielaty, żuraw, bąk, bączek, kureczka zielona, perkozy, liczne gatunki kaczek, trzciniak i wiele innych. Opodal jeziora łuknajno znajduje się równie ciekawy Rezerwat Czapliniec. Ze względu na wyjątkowy charakter tych miejsc dotrzeć można tam pieszo znad brzegu śniardw, lub z Mikołajek.
Mazury - Kraina Tysiąca Jezior - jachty, żeglarstwo, wakacje, dzika przyroda, obozy żeglarskie, rejsy... Kadzidłowo - Park Dzikich Zwierząt. Niezwykły ośrodek badawczy udostępniany dla turystów. W warunkach zbliżonych do naturalnych (jedynie ograniczonych przestrzennie do dużych zagród czy wolier w lesie) żyją tu bardzo liczne gatunki dzikich zwierząt. Jest to niepowtarzalna okazja zobaczenia tak wielu gatunków w ich naturalnym środowisku. Po wielkim obszarze parku oprowadzają gości pracownicy naukowi, lub studenci, którzy na co dzień prowadzą tu badania. Zobaczyć tu możemy między innymi: jedynego żyjącego w niewoli łosia, wilki, białe jelenie, tarpany, kruki, puchacze i bardzo liczne inne gatunki ptaków i ssaków.
Rezerwat Jezioro Nidzkie - to kolejne piękne jezioro położone głównie pośród lasów Puszczy Piskiej będące domem licznych dzikich zwierząt. Ten akwen można jednak zwiedzać żeglując po nim - zabronione jest jedynie używanie silników. Znad jeziora Nidzkiego wyruszymy na wycieczkę po Puszczy Piskiej w jej najdzikszych ostępach. Natknąć się tu możemy na liczne gatunki dzikich zwierząt i podziwiać niezliczone gatunki mazurskich roślin.

Wieża obserwacyjna w Dybowie. 50 metrowa wieża z której roztacza się szeroki, malowniczy widok na jezioro śniardwy z wyspami, jezioro łuknajno, miasto i wioskę żeglarską Mikołajki, jeziora rynnowe: Mikołajskie, Tałty, Bełdany, Puszczę Piską, pagórkowate tereny pól i łąk, piękne mazurskie krajobrazy rzeźbione przez lodowce.


Giżycko - Twierdza Boyen - to zespół fortyfikacji zbudowany w połowie XIX wieku. Jest ona dostępna do zwiedzania z przewodnikiem. Na jej terenie znajduje się muzeum fauny i flory mazurskiej.
Mazury - Kraina Tysiąca Jezior - jachty, żeglarstwo, wakacje, dzika przyroda, obozy żeglarskie, rejsy...

Wysoki Ostrów - Wyspa Kormoranów. Jest to wyspa położona w strefie ciszy jeziora Dobskiego, niezwykła kolonia lęgowa kormoranów i czapli siwych. Wyspa wznosi się wysoko nad wody jeziora Dobskiego. Porastają ją dość gęsto drzewa na których znajdują się w ogromnej ilości i natłoku gniazda kormoranów i czapli. Drzewa są w znacznej części suche ze względu na trawiące je odchody zamieszkujących gniazda w koronach ptaki.

Most obrotowy nad kanałem łuczańskim w Giżycku. Ciekawa konstrukcja mostu, który aby umożliwić przepłynięcie jednostek przez kanał obraca się wzdłuż niego wokół osi na brzegu. Co ciekawe mechanizm mostu napędzany jest ręcznie przez obsługę.

Leśniczówka Pranie gdzie mieszkał i tworzył K I Gałczyński. Obecnie znajduje się tutaj jego muzeum. Na dole skarpy bezpośrednio pod leśniczówką znajduje się wygodny pomost do którego cumujemy. Zapoznać się tu możemy z życiem poety, obejrzeć rękopisy jego dzieł. Wieczorami odbywają się tu spotkania poetyckie i koncerty, przede wszystkim jednak jest to miejsce tak piękne i malownicze, że bez trudu przyjdzie nam zrozumienie skąd poeta czerpał natchnienie.

Filtr     Kolejność     Pokaż # 
Tytuł pozycji Odsłony
spływy kajakowe jednodniowe 2119
 
««  start « poprz. 1 nast.  » koniec »»
Pozycje :: 1 - 1 z 1
  • Krutynia  ( 1 pozycji )

    Szlak kajakowy rzeki krutynia jest uznawany za najpiękniejszy w Polsce i najpopularniejszy w całej Europie .O szlaku wodnym , zaczynającym się na Jeziorze Lampackim w Sorkwitach a kończącym się na Jeziorze Nidzkim w Rucianem Nidzie nieopodal Leśniczówki Pranie nie należy opowiadać ,ani go opisywać ,nawet gdyby się miało pióro Konstantego Indelfonsa Gałczyńskiego czy nawet Melchiora Wańkowicza . Ten szlak trzeba po prostu przepłynąć kajakiem i zobaczyć .
    Wśród spławnych rzek, krutyniaa jest tym czym” Sopot wśród nadmorskich letnisk –legendą „ Urzeka roślinnością , meandrami, malowniczymi jeziorami .Rzeka ma ujście na północ od wsi Warpuny. Przepływa przez liczne i urokliwe jeziora ( Warpuńskie , Zyndackie , Gielądzkie , Lampackie,Lampasz , Kujno , Białe , Gant , Zyzdrój Wielki i Mały , Spychowskie , Zdrożno Uplik ,Mokre , Krutyńskie , Gardyńskie ) i uchodzi do Jeziora Bełdany .krutyniaa nie jest dopływem innej rzeki i w górnym odcinku składa się z licznych krótkich przepływów między jeziorami, które w dużej mierze są nieuregulowane . Są to Sobiepanka wypływająca z Jeziora Lampasz , Grabówka wypływająca z Jeziora Kujno, Dąbrówka z Jeziora Białego , Babięcka Struga , wypływająca z Jeziora Gant i Tejsówki . Długość całego szlaku ,który przyjął nazwę od właściwej rzeki krutynia , liczącej ok. . 26 km i wypływającej z Jeziora Krutyńskiego , wynosi ok. 102 km .Szlak jest zaliczany do nizinnych. łatwy , nieuciążliwy ,szeroki i możliwy do przebycia w ciągu 6 – 8 dni w czasie których turysta zyskuje możliwość pełnego poznania uroków mazurskiego krajobrazu , malowniczych łąk ,pól i pagórków , zieleni lasu i błękitu wody . Kajakiem wyrusza się na spotkanie z pierwotną przyrodą i historią mazurskiej ziemi Jest to trasa również mocno skomercjalizowana ,gdzie znajduje się mnóstwo obiektów turystycznych, sklepów , wypożyczalni dla obsługi spływów kajakowych .Można więc wyruszyć na spływ z marszu , bez sprzętu ,tylko z gotówką .
    Do kajaka wsiadamy nad Jeziorem Warpuńskim lub Lampackim , by płynąć dalej przez Jezioro Dłużec i Jezioro Białe, by w końcu dotrzeć do malowniczo położonej na wyraźnie wypiętrzającym się ponad taflę jeziora półwyspie, stanicy PTTK w Bieńkach .Płynąc dalej wzdłuż prawego brzegu jeziora Białego bez trudu odnajdujemy wypływ krutynia zwany Dąbrówką , który doprowadzi nas do jednego z najpiękniejszych akwenów Jeziora Gant . Uchwycenie wyraźnej granicy między tym jeziorem, a Babięcką Strugą jest niemal niemożliwe .Babięcka Struga przepływa przez wieś Babięta ,gdzie możemy skorzystać z zaplecza gastronomiczno- hotelowego , a nawet z oferty turystycznej leżącej po sąsiedzku stadniny koni .Na tym odcinku czeka najpierwsza przenoska kajaka na odcinku 60 m .Płynąc dalej Babięcką Strugą docieramy do północnej części jeziora Zyzdrój Wielki , które wraz z ko lejnym Jeziorem Zyzdrój Mały ciągnie się na przestrzeni 6 km . Z Jeziora Zyzdrój wypływa szeroka rzeka Zyzdrojowska Struga o dużych walorach przyrodniczych .W tym miejscu znajduje się największa śluza na całym szlaku , piętrząca wodę do 5,2 m . Następna rzeka szlaku – Spychowska Struga , wypływająca z Jeziora Spychowskiego doprowadzi nas przez ciąg połączonych , otoczonych borem jezior Zdrużno i Uplik do Jeziora Mokrego , a tym samym do Stanicy Wodnej PTTK w Zgonie .W północnej części Jeziora Mokrego otwiera się niewielka zatoczka zamknięta zastawką . Wystarczy tu przenieść prawym brzegiem kajaki by dostać się na malownicze Jezioro Krutyńskie . Akwen jest chroniony jako rezerwat i rozpoczyna 2,5 km. odcinek krutynia , który cieszy się największą renomą wśród turystów krajowych i zagranicznych . Rzeka na tym odcinku jest płytka , stosunkowo szeroka , o łatwo dostępnych brzegach , malowniczo przebijająca się przez wzgórza morenowe .Korony przybrzeżnych drzew miejscami zasklepiają się nad korytem rzeki tworząc leśny tunel , często skąpany w mgłach , zielonkawym półmroku letnią porą , a mieniący się barwami żółci i czerwieni jesienią . Ten typowo rzeczny odcinek wiedzie granicą pól i lasu do Krutyńskiego Piecka , gdzie czeka nas kolejna przenoska i możliwość zwiedzenia młynu wodnego . Dalej krutyniaa zaczyna meandrować , początkowo przez lasy , następnie w gęstwinie krzewów i szerokich szuwarów skręca na północy wschód i przepływa przez szachownicę pól i pastwisk. Docieramy do Wojnowa , a stamtąd do wsi Ukta. Kilometr za nią widać kolejną stanicę PTTK za którą rzeka zmierza przez lasy , grądy i bagniska .Rośnie tutaj bujna roślinność , więc czasem można odnieść wrażenie ,że jest się na płynącej łące .Kolejną stanicę mija się w Nowym Moście . W końcu rzeka dociera do nieckowatego Jeziora Gardyńskiego, zielonego bo w całości porośniętego wodną roślinnością , a następnie przepływa do małego Jeziora Malinówko , które wąskim przesmykiem przechodzi w Jezioro Jerzewko .Jeszcze tylko krótki odcinek wiodący obok osady Iznota i wpływamy na Jezioro Bełdany .Bełdany są jednym z większych jezior wypełniających długą na 65 km. Rynnę polodowcową ciągnącą się od Pisza do Rynu .Na północy akwen łączy się z Jeziorem Mikołajskim , na południu z jeziorami Guzianka Mała i Guzianka Wielka Na które przepływa się przez śluzę wyrównującą poziom wód . Guzianka Wielka swoim południowym krańcem sięga centrum wielkiego letniska Ruciane –Nida i malowniczego rynnowego Jeziora Nidzkiego będącego rezerwatem . Jezioro to zachwyca nas ogromnym bogactwem fauny i flory , mnóstwem uroczych plaż i malowniczych zatoczek Płynąc wzdłuż prawego brzegu dopływamy do leżącej na prawym brzegu nad zatoką stanicy PTTK w Rucianem Nidzie .
    Tutaj też może zakończyć się nasza kilkudniowa przygoda ze szlakiem krutynia. Dokładny opis szlaku znajdziesz tu : http://www.splywy.pl/krutynia/krutynia-opis.htm. Kilukrotnie braliśmy za naszą paczką kajaki na Krutynię właśnie u nich :Wypożyczalnia kajaków - na Krutynię  - tu macie cały katalog sprzętu - may od. 2 lat bierzemy tylko Prijona . Przed spływem warto zaznajomić się z kajakiem i tu macie link Bezpieczeństwo 

Gościmy
Pogoda - Mikołajki
Tagi

doskonały   górskie   jednodniowe   kajaki   kajakowe   kajakowy   kajaków   laminatowych   możesz   regóły   spływy   spędzania   szlaków   takich   wolnego   wytrzymałe  

Created with AkoCloud 1.1 final.
Header Pic
left unten right unten