Mazury (Mazowsze Północne, Mazowsze Pruskie) – kraina historyczno-etnograficzna w Polsce północno-wschodniej. Geograficznie jest częścią Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego, administracyjnie wchodzi w skład województwa warmińsko-mazurskiego.Dokładniej: wschodnia część gminy Braniewo, gmina Lelkowo, powiat bartoszycki, pow. kętrzyński (bez gminy Reszel), powiat giżycki, olecko-gołdapski, ełcki, piski, mrągowski, szczycieński, nidzicki, gminy Działdowo i Iłowo-Osada z pow. działdowskiego oraz pow. ostródzki bez gmin: Małdyty, Morąg, Miłakowo i Miłomłyn.

Kraina Tysiąca Jezior – Mazury to wyjątkowe tereny z rezerwatami przyrody, różnorodnymi jeziorami, rzekami i kanałami.
Mazury – Kraina Tysiąca Jezior – jachty, żeglarstwo, wakacje, dzika przyroda, obozy żeglarskie, rejsy…

Puszcza Piska na Mazurach, to druga pod względem wielkości puszcza Europy – zajmuje prawie 90 tysięcy ha. Z pewnością o spotkamy tu dziki, sarny,jelenie, czaple, orła. Do rzadkości nie należą wilki, rysie, sowy!

Mazurski Park Krajobrazowy – być może już niedługo ze względu na swą niezwykłą wartość przekształcony zostanie w park narodowy. Znajduje się tutaj kilkanaście rezerwatów przyrody. Do najcenniejszych zalicza się zakręt, krutynia dolna. Występują liczne gatunki rzadkich zwierzą i roślin – w tym takich, które nie występują nigdzie indziej.

Spływy łodziami – Mazury to jedna z największych atrakcji Mazur!

Kanał Jegliński – najdłuższy kanał na Mazurach (długość 5250m). Dno naturalne – muliste, brzegi umocnione palami i faszyną. śluza komorowa Karwik – ciekawy przykład urządzenia hydrotechnicznego. Długość komory śluzy – 45m, różnica poziomów około 1,5 m, napęd elektryczny. Oddana do eksploatacji w 1849 roku (później modernizowana). śluza pozwala na żeglugę pomiędzy jeziorem Roś i Seksty (i dalej śniardwy) mimo występującej pomiędzy nimi różnicy poziomów. Obok śluzy w rozgałęzieniu kanału znajduje się jaz pozwalający na regulacje przepływu wody i tym samym regulację poziomu wody w jeziorach.

śluza komorowa Karwik – ciekawy przykład urządzenia hydrotechnicznego. Długość komory śluzy – 45m, różnica poziomów około 1,5 m, napęd elektryczny. Oddana do eksploatacji w 1849 roku (później modernizowana). śluza pozwala na żeglugę pomiędzy jeziorem Roś i Seksty (i dalej śniardwy) mimo występującej pomiędzy nimi różnicy poziomów. Obok śluzy w rozgałęzieniu kanału znajduje się jaz pozwalający na regulacje przepływu wody i tym samym regulację poziomu wody w jeziorach.

śluza komorowa Guzianka. Podobna do śluzy Karwik, jednak o wiele bardziej uczęszczana. Różnica poziomów około 2,5 metra.

Mazury – Kraina Tysiąca Jezior – jachty, żeglarstwo, wakacje, dzika przyroda, obozy żeglarskie, rejsy… Jezioro śniardwy – największe polskie jezioro powierzchnia 113 km2. żegluga przez śniardwy to dla większości osób niezapomniane przeżycie. śniardwy nie bez powodu nazywane są „Mazurskim Morzem” – przy silniejszym wietrze nie widać drugiego brzegu.

Czarci Ostrów i Wyspa Pajęcza. Dwie położone sąsiadująco dzikie wyspy na jeziorze śniardwy. Doskonałe miejsca do plażowania i kąpieli. Możliwość obserwowania licznych gatunków ptaków zgromadzonych na niewielkiej przestrzeni: łabędzi, trzciniaków, krzyżówek, łysek, perkozów. Nocleg na jednej z wysp może być niezapomnianą przygodą.

Jezioro łuknajno – rezerwat ze światowej grupy rezerwatów biosfery, włączony do projektu Aqua, pod patronatem UNESCO. Znajduje się tu największa w Europie ostoja łabędzi (do 2.000 osobników), poza tym bardzo liczne stanowiska lęgowe ptaków wodnych i błotnych, a nad brzegami drapieżnych. Spotkać tu można m in. następujące gatunki: mewa śmieszka, kormoran, błotniak stawowy i popielaty, żuraw, bąk, bączek, kureczka zielona, perkozy, liczne gatunki kaczek, trzciniak i wiele innych. Opodal jeziora łuknajno znajduje się równie ciekawy Rezerwat Czapliniec. Ze względu na wyjątkowy charakter tych miejsc dotrzeć można tam pieszo znad brzegu śniardw, lub z Mikołajek.

Mazury – Kraina Tysiąca Jezior – jachty, żeglarstwo, wakacje, dzika przyroda, obozy żeglarskie, rejsy… Kadzidłowo – Park Dzikich Zwierząt. Niezwykły ośrodek badawczy udostępniany dla turystów. W warunkach zbliżonych do naturalnych (jedynie ograniczonych przestrzennie do dużych zagród czy wolier w lesie) żyją tu bardzo liczne gatunki dzikich zwierząt. Jest to niepowtarzalna okazja zobaczenia tak wielu gatunków w ich naturalnym środowisku. Po wielkim obszarze parku oprowadzają gości pracownicy naukowi, lub studenci, którzy na co dzień prowadzą tu badania. Zobaczyć tu możemy między innymi: jedynego żyjącego w niewoli łosia, wilki, białe jelenie, tarpany, kruki, puchacze i bardzo liczne inne gatunki ptaków i ssaków.

Rezerwat Jezioro Nidzkie – to kolejne piękne jezioro położone głównie pośród lasów Puszczy Piskiej będące domem licznych dzikich zwierząt. Ten akwen można jednak zwiedzać żeglując po nim – zabronione jest jedynie używanie silników. Znad jeziora Nidzkiego wyruszymy na wycieczkę po Puszczy Piskiej w jej najdzikszych ostępach. Natknąć się tu możemy na liczne gatunki dzikich zwierząt i podziwiać niezliczone gatunki mazurskich roślin.

Wieża obserwacyjna w Dybowie. 50 metrowa wieża z której roztacza się szeroki, malowniczy widok na jezioro śniardwy z wyspami, jezioro łuknajno, miasto i wioskę żeglarską Mikołajki, jeziora rynnowe: Mikołajskie, Tałty, Bełdany, Puszczę Piską, pagórkowate tereny pól i łąk, piękne mazurskie krajobrazy rzeźbione przez lodowce.
Giżycko – Twierdza Boyen – to zespół fortyfikacji zbudowany w połowie XIX wieku. Jest ona dostępna do zwiedzania z przewodnikiem. Na jej terenie znajduje się muzeum fauny i flory mazurskiej.
Mazury – Kraina Tysiąca Jezior – jachty, żeglarstwo, wakacje, dzika przyroda, obozy żeglarskie, rejsy…

Wysoki Ostrów – Wyspa Kormoranów. Jest to wyspa położona w strefie ciszy jeziora Dobskiego, niezwykła kolonia lęgowa kormoranów i czapli siwych. Wyspa wznosi się wysoko nad wody jeziora Dobskiego. Porastają ją dość gęsto drzewa na których znajdują się w ogromnej ilości i natłoku gniazda kormoranów i czapli. Drzewa są w znacznej części suche ze względu na trawiące je odchody zamieszkujących gniazda w koronach ptaki.

Most obrotowy nad kanałem łuczańskim w Giżycku. Ciekawa konstrukcja mostu, który aby umożliwić przepłynięcie jednostek przez kanał obraca się wzdłuż niego wokół osi na brzegu. Co ciekawe mechanizm mostu napędzany jest ręcznie przez obsługę.

Leśniczówka Pranie gdzie mieszkał i tworzył K I Gałczyński. Obecnie znajduje się tutaj jego muzeum. Na dole skarpy bezpośrednio pod leśniczówką znajduje się wygodny pomost do którego cumujemy. Zapoznać się tu możemy z życiem poety, obejrzeć rękopisy jego dzieł. Wieczorami odbywają się tu spotkania poetyckie i koncerty, przede wszystkim jednak jest to miejsce tak piękne i malownicze, że bez trudu przyjdzie nam zrozumienie skąd poeta czerpał natchnienie.