Szlaki

Rospuda

Rospuda to rzeka w północno –wschodniej Polsce. Przepływa przez Pojezierze Suwalskie i północo-zachodnią część Puszczy Augustowskiej . Bierze swój początek ze strumieni wypływających ze zboczy wzniesień leżących na południe od Puszczy Rominckiej . Właściwa rzeka wypływa dopiero z Jeziora Czarnego i przepływa przez 9 wąskich , polodowcowych jezior .i pokonuje różniące się od siebie dwie krainy .Jest to Pojezierze Suwalskie zróżnicowane pod względem bogatej rzeźby polodowcowej oraz płaska sandrowa równina – Puszczy Augustowskiej .Taki przebieg wpływa na jej różnorodny charakter i zmienność otoczenia – od niemalże górskiej rzeki o wysokich często zalesionych brzegach i kamienistym dnem do leniwie meandrującej wśród szuwarów w zabagnionej dolinie . Rospuda w zależności od miejsca przebiegu przyjmuje różne nazwy :Rowspuda , Dowspuda, Kamienna lub Filipkówka . Nazwa rzeki jest wynikiem zniekształcenia przez osadników Mazowsza starej jaćwieskiej nazwy „daus pude „, co znaczyło mocno naciskająca .

Długość całego szlaku wynosi 67 km , który jesteśmy w stanie przepłynąć w ciągu 4 -5 dni Trasa ta zaliczana jest do niezbyt trudnych , chociaż w niektórych miejscach kamieniste mielizny , szuwary utrudniają nam spływ w znacznym stopniu . Mimo tego szlak Rospudy będący mieszanką różnorodnych krajobrazów potrafi skutecznie przyciągnąć kajakarzy nad swoje brzegi .

Spływ rozpoczynamy w miejscowości Supienie , gdzie znajdziemy dogodne miejsce do wodowania kajaków z prawej strony przed mostem drogowym w piaszczystej zatoczce otoczonej lasem .Jesteśmy na początku Jeziora Rospuda , które posiada ogromne walory krajobrazowe , rekreacyjne i wędkarskie .Przepływając lub przeciągając kajak pod mostkiem dostajemy się do Jeziora Kamiennego , który swoją nazwę zawdzięcza licznym i wielkim głazom narzutowym leżącym przy brzegach . Docieramy do wsi Filipów , skąd przepływając pod mostem na trasie Suwałki – Gołdap wpływamy na Jezioro Długie . Posiada ono kształt wąskiej rynny o stromo wznoszących się , pociętych jarami nagich brzegach z kilkoma kępami sosnowych lasków .Szafranki , Zusno , Matlak to kolejne miejsca szlaku, na których możemy zorganizować sobie nocleg .Następnie wpływamy na rynnowe Jezioro Garbaś , usytuowane w malowniczym otoczeniu łagodnie pofalowanych wzniesień . Z jeziora wypływamy pod mostem drogowym, docierając do kolejnego jeziora – Jezioro Głębokie .Jest to akwen porośnięty od północnego brzegu pięknym lasem iglastym z domieszką drzew liściastych . Dalej mielizny , kamienie , ostre zakręty , powalone drzewa i zwisające gałęzie Tymczasem docieramy do Bakałarzewa ,gdzie możemy zatrzymać się na posiłek , uzupełnienie zapasów i zwiedzenie zabytkowego młyna . Po przeniesieniu kajaków lewą stroną i zwodowaniu na szybko płynącej rzece wpływamy na bardzo malownicze Jezioro Sumowo . Na jego brzegach liczne miejsca biwakowe .Zarośniętym wypływem docieramy do kolonii Kotowina , skąd przepływając pod mostem drogowym napotykamy płyciznę o długości 300 m. Dalej rzeka spokojna o licznych zakolach i starorzeczach , która doprowadzi nas do Jeziora Okrągłego . Cały teren jeziora jest przyrodniczo bardzo bogaty i stanowi bogate siedlisko licznych gatunków ptactwa wodnego i ryb oraz bobrów .Kontynuując spływ trzymamy się prawego brzegu mijając kolonię Mazury. Wypływając z południowo –zachodniej zatoki jeziora wpływamy do najdłuższego jeziora na szlaku – Bolesty .Wzdłuż brzegów jeziora ciągną się zabudowania wsi Bolesty Nowe i Stare oraz Ludwinowo Zwężające się jezioro przechodzi w szeroko rozlewającą się rzekę , a po prawej stronie mijamy ciągnące się przez 2 km budynki wsi Raczki . Docieramy do młyna wodnego i przenosimy kajaki po prawej stronie przez ok. 100 m .Poniżej Raczek Rospuda wpływa na tereny leśne wchodzące w skład Puszczy Augustowskiej i pozbawiona jest na swej drodze jezior . Trasa jest urokliwa , a występujące często mielizny i głazy przy niskim poziomie wody zmuszają do wychodzenia z kajaka . Płynąc dalej po prawej stronie mijamy pozostałości niegdyś wspaniałej rezydencji Ludwika Paca w Dowspudzie . Chodorki ,Jaśki to kolejne wsie które mijamy zbliżając się coraz bardziej do końca spływu . Ale zanim to nastąpi możemy poświęcić chwilę czasu na odwiedzenie świętego Miejsca – starodawnego miejsca kultu religijnego .

Poniżej świętego Miejsca rzeka staje się bezpieczniejsza , pozbawiona przeszkód . Młyńsko i Bindużka to nasza ostatnia możliwość biwakowania . Po lewej stronie , w zakolu znajdujące się w odległości 600 m zabudowania wsi Szczerba i docieramy do Jeziora Rospuda . Płyniemy wzdłuż jeziora docierając do półwyspu Goła Zośka gdzie możemy zakończyć nasz spływ .

Można na zakończenie powiedzieć , że dla bardziej wprawnych wodniaków ten szlak kajakowy będzie z całą pewnością interesujący .

Rospuda – spływy kajakowe – tu znajdziecie też dokładny opis szlaku i kilka miejsc noclegowych . Na Rospudę koniecznie kajaki polietylenowe !

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *